Jak wykorzystać online ćwiczenie z sali szkoleniowej?

Jak wykorzystać online ćwiczenie z sali szkoleniowej? To, co jeszcze miesiąc temu wydawało się niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne, dziś okazuje się wykonalne, a nawet łatwe! Z szybkiego sondażu wśród trenerów uczestniczących w Spotkaniu Klubu Trenerów Biznesu 18.05.2020 wynika, że połowa osób czuje się już dobrze w onlajnie. Wspaniale, że tak szybko i sprawnie zmienili opcje. Ci, którzy to zrobili, często twierdzą:

„to tylko inne medium, nie ma wiele do nauki”,

ale zaraz dodają, że

„są jednak różnice, o których trzeba pamiętać”.

 

Przyjrzyjmy się teraz znanemu powszechnie, a nawet przez wielu uważanemu za zbyt „oklepane” ćwiczeniu „Kwiatek”. Jego celem jest zastąpienie rundki zapoznawczej inną, ciekawszą formą. Jak je przerobić i o czym pamiętać w onlajnie?

Na sali szkoleniowej:

 1. Połącz uczestników grupy od 3 do 5 osób.
 2. Każdej grupie daj kartkę flipcharta
 3. Poproś, aby narysowali na niej kwiatek z okrągłym środkiem i ilością płatków taką, jak liczebność grupy.
 4. Każda osoba wykorzystuje jeden płatek, aby napisać w nim około 5 odpowiedzi na pytanie:
 • co lubię robić?
 • czego oczekuję po tym szkoleniu?
 • co jest dla mnie ważne w pracy?

Pytanie zależy od celu, jaki postawił sobie trener.

 1. Po zakończeniu pisania prosimy, aby uczestnicy przeczytali wzajemnie swoje wpisy, a w środku kwiatka wpisali to, co ich łączy/jest dla nich wspólne.
 2. Na zakończenie przedstawiciel każdej z grup opowiada pozostałym osobom, co wspólnego mają ze sobą członkowie grupy, którą reprezentuje.

Jak wykorzystać online ćwiczenie z sali, np. to opisane powyżej?

 1. Wiele platform online ma opcję łączenia uczestników w podgrupy. Jeśli wykorzystamy taką opcję, uczestnicy zostaną odesłani do podpokojów, w których będą mogli wykonać zadanie. Różnica w porównaniu z salą polega na tym, że nie widzą pracy pozostałych podgrup. Ludzie mają tendencję dostosowywania się do innych, np. z czasem pracy. Widząc, że grupa obok kończy zadanie, sami zaczną się spieszyć. Online należy z góry określić czas i wyraźnie zakomunikować ten limit. W tym przypadku może to być 10-15 minut.
 2. Niektóre platformy pozwalają uczestnikom na korzystanie z wirtualnych flipchartów, inne nie. Jesteśmy jednak połączeni z internetem! Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wirtualnych kartek prezentacji w dokumentach Google.

Wystarczy przygotować wcześniej odpowiednią ilość szablonów i każdej z grup podać link z opcją do edycji.

Może to wyglądać tak:

 1. Bez zmian, uczestnicy mogą rysować sami lub modyfikować przygotowany szablon.
 2. Pytanie możemy zadać przed odesłaniem osób do podgrup, może ono czekać na nich na przygotowanym szablonie, możemy je wcześniej zapisać na prezentacji. Ponieważ dostęp do prowadzącego po odesłaniu do podgrup będzie trudniejszy, pytanie warto przekazać na dwa sposoby.
 3. Na sali to polecenie mogłoby być przekazane już po narysowaniu kwiatka, online musimy podać je wcześniej.
 4. Również wcześniej warto poprosić, aby grupa wybrała osobę, która zaprezentuje podsumowanie. A teraz wystarczy zaprosić kolejno przedstawicieli grup, by pokazali powstałe dzieła i opowiedzieli o nich. Wiele platform pozwala na przydzielenie uczestnikowi roli prezentującego, wtedy taka osoba nie tylko będzie miała możliwość zabrania głosu, ale również pokazania rysunku, np. poprzez udostępnienie swojego ekranu. Jeśli takiej możliwości nie ma, to prowadzący, mając dostęp do wypracowanych plików, może je pokazywać i zapraszać osoby do wypowiedzi.

No i się udało, pradawny „Kwiatek” wkroczył w nową epokę.

Przerobienie ćwiczeń wymaga od trenera przygotowania:

 • Znajomości platformy, z której będzie korzystał, a także jej możliwości. Najprościej jest mieć własną i z niej korzystać, ale ile osób spośród nas ma swoje sale szkoleniowe? Zwykle jesteśmy gośćmi firm, hoteli, centrów konferencyjnych. Niczym zdrożnym jest zapytać o ustawienie i wyposażenie sali, do dobrego obyczaju należy przyjście do sali godzinę wcześniej i przygotowanie zajęć. Dokładnie to samo można zrobić z platformą, na której będziemy gośćmi. Oczywiście wcześniej warto jakąś platformę poznać, tak jak warto zobaczyć w życiu przynajmniej jedną salę szkoleniową, aby wiedzieć, czego potrzebujemy i jak to wszystko może wyglądać.
 • Przygotowania materiałów do ćwiczenia. Żadna nowość, w wersji na sali też to robimy. Tylko tym razem nie będą nam potrzebne: drukarka, nożyczki i klocki. Przyda się za to znajomość jakiegoś programu graficznego, robienie screenów i – zamiast używania dokumentów lokalnie na własnym komputerze – wykorzystanie dokumentów online, np. w Google. (Warto pamiętać, że używanie zewnętrznych dokumentów czy ankiet Google nie gwarantuje nam tajności).
 • Wzięcia pod uwagę problemów technicznych, które mogą się pojawić. Warto je po prostu zaakceptować, mieć plan B, ale też liczyć na własną kreatywność oraz wsparcie uczestników szkolenia. Czyli właściwie jak zawsze.

Wielu trenerów, gdy pracuje na sali, zamiast samemu szukać zdjęć, opracowywać gry czy scenariusze lub zastanawiać się jak wykorzystać online ćwiczenie z sali, korzysta z gotowych, profesjonalnie przygotowanych narzędzi edukacyjnych. W tej chwili nie są jeszcze w dużej ilości i wyborze dostosowane do pracy online, ale pojawiają się bardzo szybko i niektóre już są gotowe do wykorzystania. A nowe lub dostosowane pojawiają się z dnia na dzień. Znajdziesz je tu: https://www.gadzetytrenera.pl/narzedzia-do-pracy-on-line

Co można kupić?

Chcesz zaprosić uczestników do wspólnego rozwiązywania ekscytujących zagadek? Zagadek, dzięki którym pojawią się obserwacje i wnioski na temat komunikacji, roli w zespole, zachowań liderskich?

Warto sięgnąć po Multitool Mix

Pracujesz ze zmianą? Chcesz, aby uczestnicy zrozumieli na czym polega proces zmiany, co się z nimi dzieje i jak w takiej sytuacji funkcjonować?

Ludzki rozwój – ludzka zmiana to karty do pracy ze zmianą, do których teraz otrzymujesz instrukcję w formacie PDF ze wskazówkami, jak pracować online.

Do pracy z obrazem, metaforą i całym spektrum możliwości, jakie ona daje, Twórcy udostępnili swoje talie w PDF-ach. Możesz dzięki temu wyświetlić wybrane karty lub np. pozwolić uczestnikom losować choćby poprzez podanie numeru strony z kartą. Jak w znanej z radia grze, wybierz swoją skrytkę z nagrodą.

W tej wersji dostępne są:

Karty lekcje od koni

Karty inspiracji

Karty coachspace

Propozycję o wiele bardziej zaawansowanej pracy z obrazem, ale też z cytatami i pytaniami, dają nam Twórcy Zestawu Warsztatowego – Zmień Perspektywę. Poza produktem fizycznym, który na pewno przyda się w przyszłości, otrzymujemy dostęp do platformy. A tam możemy losować wybraną liczbę kart, cytatów lub pytań. Takie losowanie uczestnicy mogą też przeprowadzić samodzielnie lub pracując w podgrupach, ponieważ poza dostępem dla trenera w pakiecie dostajemy dodatkowe kody jednorazowe dla uczestników.

Skoro o pytaniach mowa, oczywiście możemy je wymyślać i zadawać do woli. Zawsze tak było. Jednak od dnia premiery dużym zainteresowaniem cieszył się zestaw 90 pytań coachingowych Pytania – droga do zmiany. Pięknie przygotowany graficznie, dziś dostępny także w wersji PDF. Podobnie jak w przypadku kart, Pytania możemy wyświetlać uczestnikom i zapraszać ich do losowania. Możemy oprzeć na Pytaniach refleksję zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej.

Facylitacja to już od dawna nieodłączny element szkolenia. Bazując na mądrości grupy i wspierając jej pracę procedurami, możemy wspaniale osiągać razem cele edukacyjne. Do facylitacji często używamy po prostu słów i zwrotów z określonego obszaru: wartości, emocji, stanów… Można oczywiście samemu przygotować zarówno procedury pracy, jak i słowa. Ale można je też kupić za przysłowiowe grosze. Słówka, czyli zestaw słów, rzeczowników takich jak miłość, tradycja, konkret, akceptacja, intuicja, humor …

Dla wąskiej grupy specjalistów seksuologów znana marka Jupitajnia udostępnia w wersji PDF karty Jupitajnia Seks. Można wykorzystać je w pracy indywidualnej, w pracy z parami, a można całkiem prywatnie w dbałości o jakość naszego życia intymnego.

Jeśli minęło już kilka dni od publikacji, warto zajrzeć tutaj, może pojawiło się coś nowego: https://www.gadzetytrenera.pl/narzedzia-do-pracy-on-line

Powodzenia w dostosowywaniu ćwiczeń i dużo zdrowia!