„Rundka zapoznawcza” przy użyciu kart metaforycznych

Karty metaforyczne to jedno z najlepszych narzędzi pomagających przeprowadzić rundę rozpoczynającą szkolenie, warsztat, czy lekcję. Pomagają one uczestnikom w ich pierwszej wypowiedzi na forum poprzez pobudzenie ciągu skojarzeń. Pozwalają bardziej zaangażować uczestników nie tylko we własną wypowiedź, ale także w wysłuchanie i zapamiętanie wypowiedzi innych osób. Metoda jest nie tylko bardziej atrakcyjna, ale i gwarantuje większe bezpieczeństwo na początku sesji.

Przebieg przykładowej rundy początkowej w wykorzystaniem kart metaforycznych:

  1. Rozłóż karty na stole lub na podłodze w taki sposób, aby większość z nich była widoczna. Część z nich możesz położyć wierzchem do dołu.
  2. Poproś uczestników, aby podeszli do kart i wybrali taką, która w jakiś sposób zwróciła ich uwagę (każdy uczestnik 1 kartę). Jeśli uczestnik nie może znaleźć „swojej” karty, może wylosować kartę spośród tych zakrytych.
  3. Poproś uczestników, aby opowiedzieli na forum, co na karcie zwróciło ich uwagę oraz w jaki sposób łączy się to z ich obecnym samopoczuciem/nastwieniem do tematu szkolenia lub lekcji.
  4. Zadbaj, aby każda z osób pokazała swoją kartę pozostałym. Zachęcej do zadawania pytań lub sam/sama je zadawaj.
  5. Jeśli uczestnicy się nie znają, poproś, aby każdy uczestnik powiedział, jak się nazywa.
  6. Pozwól uczestnikom zachować karty do końca spotkania, a conajmniej do pierwszej przerwy.
  7. Skojarzenie imienia z kartą możesz także użyć, jako metodę na szybsze zapamiętanie uczestników.

Jak wybrać najlepsze karty metaforyczne?

W przypadku kart, których używasz na początku spotkania ważne jest, aby były one dość mocno zróżnicowane. Raczej unikaj takich, które przedstawiają kontrowersyjne lub mocno emocjonalne sceny. W większości sytuacji sprawdzą się kolorowe forografie lub rysunki, które zawierają dość dużo detali. Dzięki temu jedna karta, będzie wywoływała różne skojarzenia. Warto, aby karty miały dość duży rozmiar, aby wszyscy uczestnicy mieli możliwość zobaczenia omawianej karty. Lepiej też, jeśli są sztywne i zabezpieczone przez zbyt szybkim złóżyciem. Pogięte i poniszczone fotografie uczynią więcej szkody niż pożytku.

Wybierając karty weź pod uwagę zarówno własne preferencje, jak i grupę, z którą zamierzasz pracować.

Na przykład, jeśli dla Twoich uczestników praca z metaforą nie jest codziennością, warto zastosować zdjęcia bez zbędnych udziwnień. Dobrym wyborem będą narzędzia Zwrotnicy, np. Kolory Metafory (mają większy rozmiar, więc sprawdzają sie w grupie) lub Tropy (dzięki sprytnym symbolom przydadzą się do podziału na grupy).

Nieco tańszą alternatywąKarty Metaforyczne Synapsa, które dodatokowo na zdjeciu zawierają także pytanie, którego można użyć, jeśli chcemy nieco pogłębić wypowiedż.

Jeśli pracujesz z dziećmi, warto rozważyć posiadanie takich dostosowanych bezpośrenio dla nich. Sa nieco większe i prostsze. Opisują świat znany dzieciom i ich oczami. My polecamy Milowe.

Bardzo popularną alternatywą w stosunku do profesjonalnych narzędzi, są karty z gry Dixit. Ich zaletą na pewno jest cena oraz możliwość wykorzystania w celach rozrywkowych. Są jednak dość ryzykowne, ponieważ potrafią być dość mocno abstrakcyjne, a niektóre wydania także dość mroczne. Jeśli zdecydujesz się na ich wykorzystanie, najbezpieczniejszym wyborem będzie pudełko podstawowe (nieco droższe ponieważ w zestawie znajdziemy tez planszę i pionki) lub Dixit 7: Wizje.

Narzędzie z segmentu premium to z kolei The Coaching Maps. Jest to rozbudowany zestaw Map Coachingowych Kart Metafor, Kart Postaw i Zdjęć. Jednak ich zastosowanie daleko wybiega poza rundę początkową.

Ciekawą alternatywą do kart są Kości Metaforyczne, ale o nich… już niedługo 🙂

 

 

  • Wszystkie wspomniane narzędzia możesz poznać lepiej klikając w ich nazwę lub wyszukując na stronie www.gadzetytrenera.pl.
  • Możesz je także zobaczyć w naszej siedzibie na warszawskim Wawrze
  • Jeśli masz pytanie: napisz do nas (biuro@gadzetytrenera.pl) lub zadzowń (505793838).