Szybka integracja grupy dzięki Dobble

Na początku warsztatu często pojawia się dylemat. Ile czasu poświęcić na sprawy organizacyjne i integrację grupy, a jak szybko przejść już do merytoryki.

Obozy, jak to często bywa, ustawiają się w dwóch skrajnych narożnikach, w zależności wiary lub nie w tzw. zjawisko procesu grupowego*. Jedni przekonują, że „najpierw rzeczy najważniejsze”. Stwórzmy warunku do pracy, zbudujmy odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Inni z kolei przekonują, że nie jest to potrzebne, jeśli szkolenie, czy warsztat ma charakter biznesowy lub nawet rozwojowy, ale daleko mu od funkcji interpersonalnych, czy terapeutycznych. Część osób przekonuje, i słusznie, że już ten pierwszy, integracyjny etap powinien być ściśle powiązany z tematem szkolenia. I to jest mi zdanie najbardziej bliskie. Dostosowanie sposobu działania trenera do efektywnej realizacji celów. Świadomość procesu grupowego i zjawisk z nim powiązanych, ale nie poddawanie się im jako najważniejszemu obszarowi zainteresowań na początku warsztatu.

Jak szybko zintegrować grupę?

Z pomocą mogą nam przyjść karty Dobble.

Cele ogólne: szybka integracja grupy, przełamanie pierwszego oporu, podniesienie energii grupy

Cele specjalistyczne: skoncentrowanie uczestników wokół określonego tematu, diagnoza zespołu w temacie szkolenia, nazwanie przekonań i postaw.

Materiały: karty Dobble (lub inne o tej samej mechanice), kartki, długopisy, podkładki dla ułatwienia pisania

Wielkość grupy: 6 – 55 (tyle jest kart w 1 zestawie)

Czas: w zależności od wielkości grupy min. 20 min wraz z rundką na forum. Można liczyć 2 min./uczestnika plus ok. 10 min.

Przebieg:

Póki dasz uczestnikom karty – wytłumacz zasady. Warto też je spisać w widocznym miejscu (na kartce FC lub wyświetlić na rzutniku):

1. Wyjaśnij, że celem gry będzie zgromadzenie jak największej ilości informacji o pozostałych uczestnikach (może to być każda informacja, a możesz jej rodzaj dostosować do celu szkolenia, co osobiście zalecam)

2. Z każdą osobą rozmawiamy tylko raz i efektem tej rozmowy może być przekazanie 1 informacji, którą uczestnik notuje na kartce.

3. Udzielając informacji na swój temat powinniśmy każdej osobie mówić coś nowego. Np. Ali mogę powiedzieć, że lubię koty, a Zbyszkowi, że 2 razy w tygodniu chodzę na siłownię. Tutaj tez możesz dodać kolejne zasady w powiązaniu w celem szkolenia. Pamiętaj jednak, aby nie było ich zbyt wiele. Jeśli wprowadzasz więcej niż jedną to ważne, by te zasady zawsze powinny być w jakiejś formie widoczne dla uczestników w trakcie trwania ćwiczenia (chyba, że szkolisz z  zapamiętywania 😉 )

4. Przy grupach do 12 osób – uczestnicy powinni porozmawiać z wszystkimi pozostałymi uczestnikami. Przy większych grupach określ limit czasu (to dynamizuje przebieg).

5. To teraz po co nam gra Dobble? Przy każdej rozmowie z nową osobą tylko jedna strona zdobywa informację, a druga przekazuje. O tym decyduje właśnie wynik szybkiej potyczki Dobble. Każdy z uczestników posiada swoją kartę. Uczestnicy podchodzą do siebie (tworzac parę) i porównują swoje karty szukając symbolu, który się powtarza. Ta osoba, która pierwsza odnajdzie symbol – wygrywa i zdobywa informację.

6. Po zakończeniu części pierwszej, uczestnicy na forum odczytują zdobyte informacja podająć imię uczestnika, którego dotyczy. Rundkę także możesz dostosować do celów szkolenia. (por. poniżej)

Pomysły na modyfikacje metody:

1. Uczestnicy otrzymują listę konkretnych pytań, na które muszą znaleźć odpowiedzi od maksymalnej ilości osób, np. doświadczenie w temacie szkolenia, przekonania na konkretny temat, ulubiony kolor. Ranga pytań zależy od szkolenia. Uczestnicy wtedy powinni otrzymać już wcześniej przygotowane formularze w tymi pytaniami i miejscem na zapisanie odpowiedzi.

2. Uczestnicy po każdej rozgrywce Dobble wymieniają się dodatkowo kartami.

3. Uczestnicy zamiast zdobywać informacje od drugiej osoby, szukają wspólnej cechy kojarzącej się z odnalezionym wspólnym symbolem. W trakcie rundki każdy uczestnik jest omawiany przez pozostałych na zasadzie: Uczestnik 1: „Z Jolą obie lubimy jeździć na wrotkach”, Uczestnik 2: „Z Jolą obie od 10 lat pracujemy w korporacji”, itd.

Jakie inne pomysły na wykorzystanie kart Dobblem przychodzą Ci do głowy?

Wszystkie potrzebne materiały do przeprowadzenia tego ćwiczenia znajdziesz w naszym sklepie: www.gadzetytrenera.pl

gra Dobble: klik

Kartki do wyboru do koloru: klik

Podkładki do pisania: klik

Identyfikatory: klik

Mazaki: klik

*Teoria procesu grupowego mówi, że na początku funkcjonowania grupy, niezwykle wazne jest przeprowadzenie jej przez fazy formowania i burzy (różnie mogą być nazywane w zalezności od konkretnego autora). Polega to na zbudowaniiu poczucia bezpieczeństwa, pozwalającego na wytworzenie się określonych zasad pracy w danej grupie i roli, które każdy z członków przyjmuje. To tak w ekspresowym skrócie. 

 

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter i śledź nas na Facebooku.