Czy pracując on-line da się użyć kart metaforycznych?

Karty metaforyczne na szkoleniach, warsztatach, facylitacji, a nawet w szkołach stały się w ostatnich latach niezwykle popularne.

Obraz znaczy więcej niż 1000 słów.

Obraz uruchamia pokłady kreacji, jakich sami u siebie nie podejrzewamy.

Swobodny przepływ skojarzeń pozwala na połączenie treści, zasobów, pomysłów i umiejętności, jakich bez obrazu nigdy byśmy nie skojarzyli.

Za ich popularnością przemawia też wiele innych argumentów.

Czy dziś, gdy przeszliśmy na kontakt elektroniczny z naszymi klientami i uczestnikami, pozostaje nam tylko być gadającą głową?

Oczywiście, że nie.

Jak używać kart metaforycznych on-line, o co zadbać, o czym pamiętać?

Skoro metafora i obraz niosą tyle dobrego, to czy w świecie on-line też można ich użyć? I jak to zrobić? Zapytałam o to trenerów w ramach spotkań live, które organizuje od dłuższego czasu Agnieszka Wąsik na Facebooku. Można dołączyć, wspólnie się uczyć i próbować swoich sił w wirtualnym świecie, całkiem za darmo: https://www.facebook.com/groups/ntdlatrenera/

Okazało się, że duża część uczestników live powiedziała TAK, ale w wersji elektronicznej:

  • jako prezentacji lub jej części,
  • poprzez udostępnienie ekranu,
  • dzieląc uczestników na pokoje i przydzielając im kilka kart do wyboru, jednak nie więcej niż 8,
  • wyświetlając uczestnikom kartę na ekranie, możemy też prosić ich o dopisywanie czegoś lub zaznaczanie na kartach, dobre platformy mają funkcję korzystania z wspólnego ekranu.

W odpowiedzi na te potrzeby już dziś można kupić talie kart w wersji elektronicznej, zobacz tu: https://www.gadzetytrenera.pl/narzedzia-do-pracy-on-line

W przypadku użycia wersji elektronicznej należy pamiętać o prawach autorskich. Nie można wysyłać ani pozwalać pobierać uczestnikom całych talii.

A jeśli mają to być fizyczne karty, które pokażemy?

  • Muszą być w miarę duże, aby były widoczne bez celowania nimi w kamerę,
  • Nie mogą być błyszczące, ponieważ będzie odbijało się w nich światło, więc tylko matowe lub satynowe. Takie jak np. karty z Zestawu warsztatowego – Zmień Perspektywę.
  • Wybieranie kart przez uczestników musimy zastąpić losowaniem.

Kolejne rozwiązanie pozwalające na użycie już posiadanych, fizycznych kart to dodatkowa kamera wycelowana w stół lub decyzja o prowadzeniu całego warsztatu lub spotkania w ten sposób. Na stole warto rozkładać mniejsze karty, będzie to łatwiejsze technicznie. Agnieszka Wąsik używa Values Poker. Tak też można użyć całego szeregu innych kart, które mają podobny rozmiar i ich filmowanie na stole nie będzie stanowiło problemu, np. Karty do budowy granic, Zasoby – twoje kompetencje, Karty coachingowe Synapsa, Fory dla metafory,

Jakikolwiek z wyżej podanych sposobów korzystania z kart metaforycznych on-line wybierzesz, pytania, instrukcje i procedury pracy z kartami nie wiele się zmieniają. Warto pamiętać, że nadal możemy rozmawiać z naszymi uczestnikami i klientami, możemy też patrzeć im w oczy, zaś to, że często gościmy w ich domach daje nam dodatkowe możliwości budowy poczucia bezpieczeństwa, tak ważnego dla kreacji, której źródłem są karty metaforyczne.

 

Beata z Gadżetów Trenera