Metamorfozy świadomości – wywiad

Wywiad z twórczyniami kart Metamorfozy świadomości – Ewą Magdaleną Lach i Marzeną Anną Suchocką.

 

Dlaczego postanowiłyście wydać to narzędzie?

Ewa – Z potrzeby serca i wychowania. Trochę żyjąc w alienacji a jednak z ludźmi, trochę jako wyuczona ekstrawertyczka a w duszy głęboki introwertyk doznałam olśnienia, że moja relacja ze światem wynika z wartości wyrytych głęboko na rdzeniu. To one determinują moje zachowania i wpływają na decyzje, to przez wartości bywam zła lub doświadczam katuszy, to dzięki nim uśmiecham się i czuję dumę.
Zaczęłam pracę z wartościami w coachingu i doznałam kolejnego olśnienia. Trudno mówi się ludziom o wartościach, niby każdy wie a jednak nie wie. Niby każdy potrafi je nazwać a jednak brakuje słów, niby znamy definicję, którą przedstawiamy w sformułowaniu: „ale to jest oczywiste, wszyscy je mamy, wszyscy je znamy” a jednak nie ma w tym treści.

Jak to sprawdzić? Zaproponuj komuś aby wstał i mówił o swoich wartościach przez kilka minut. Obserwuj reakcję…

W czasie dyskusji z Marzeną, serdeczną moją przyjaciółką, coachem i doświadczonym trenerem, dzieląc się osobistą refleksją o wartościach, doznałyśmy wspólnego olśnienia, które wybrzmiało w pytaniu: co zrobić żeby otworzyć ludzi na mówienie i rozumienie wartości w ich życiu? Co zrobić żeby świadomie żyć w zgodzie ze swoimi wartościami?
I tak dzięki wielogodzinnym dyskusjom, tygodniom spędzonym nad literaturą, przy śmiechu i kawie, po wspaniale i twórczo wspólnie spędzonym czasie z Marzeną, powstała talia Potęga Wartości™. Powstała żeby stworzyć poczucie bezpieczeństwa i rozpocząć drogę przez orbity własnej świadomości.

MarzenaMam przekonanie, że nie byłoby „Metamorfoz Świadomości™”, bez współpracy z Ewą. Zaczęło się od potrzeby pracy z wartościami, które w naszym przekonaniu są kluczowe w pracy coachingowej. Powstanie talii „Potęga Wartości™” uruchomiło proces twórczy i ujawniło nasze potrzeby w zakresie pracy z emocjami, przekonaniami i kompetencjami. Uzupełnieniem i zwieńczeniem pracy nad narzędziem, jest talia kart „Inspirujące Pytania™”, która je dopełnia i jest w centrum kręgu tworzonego przez całe narzędzie.

Chcąc pomóc sobie i klientom, postanowiłyśmy  z Ewą połączyć siły, przejść z dyskusji do działania i wydać narzędzie, które poprzez swoją prostotę w użyciu, klarowny przekaz i nieograniczone możliwości użycia, ma fundamentalny wpływ na wprowadzanie zmian, dochodzenie do celu, rozwój i podnoszenie samoświadomości –Twojej, Mojej, Naszej…  

 

Zabawna historia związana z narzędziem.

Ewa – Warsztat z kartami bez kart i seks jako wartość. Przygotowywałyśmy się do przeprowadzenia warsztatu w Poznaniu mającego na celu zapoznanie uczestników z narzędziem Metamorfozy Świadomości™ a głównie z czwartą, nowopowstałą talią, Bezmiar Przekonań™. Marzena była przekonana, że wersja warsztatowa Metamorfoz Świadomości™ jest u mnie a ja żyłam w przekonaniu, że Marzena ma ją ze sobą. Każdej z nas było wspaniale i bezpiecznie ze swoim przekonaniem do momentu, w którym chciałyśmy jeszcze raz przećwiczyć fragment warsztatu opartego o karty. Przekonanie każdej z nas przestało trzymać ją w komforcie i bezpieczeństwie. Od paniki do śmiechu, od przerażenia do akceptacji, od zaskoczenia do racjonalizacji. Sprawdziłyśmy połączenia do Warszawy, samochód, samolot, autobus – magazyn – autobus, samolot, samochód i z pełnym uśmiechem na twarzy o godzinie 16:00 rozpoczęłyśmy warsztat, zostawiając zadyszkę za drzwiami. Dla mnie osobiście cudowne przeżycie i doświadczenie wyjątkowej relacji z Marzeną, naprawdę śmiałyśmy się głęboko spod przepony, że ta sytuacja przydarzyła się właśnie nam, żyjącym w przekonaniu, że zawsze jesteśmy przygotowane do perfekcji.

Warsztat trwa, gramy w „Wartości bez tajemnic’. Osoba losuje kartę z talii Potęga Wartości™ i opowiada odgadującym, o wartości, którą wylosowała bez nazywania tej wartości. Fantastyczne doświadczenie. Pojawia się opis, że to jest sytuacja pomiędzy kobietą i mężczyzną, zdarza się również pomiędzy ludźmi bardzo bliskimi sobie, niezależnie od płci, może mieć miejsce w nocy i w ciągu dnia, na plaży, w czasie wakacji
i w codzienności, że to jest bardzo ważna wartość, że wpływa na relacje itd.
Padają odpowiedzi: rodzina, miłość, akceptacja, doświadczenie…

Wylosowana karta z Potęgi Wartości™: SEKS

MarzenaPewnego styczniowego dnia 2016 roku, nadszedł moment odbioru kolejnego już dodruku zestawu kart „Metamorfozy Świadomości™”. Nie było żadnych zmian, ta sama drukarnia, ten sam projekt, identyczne parametry dodruku. Bułka z masłem, łatwizna…
Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po żmudnej pracy konfekcjonowania kart, tj. składania kolejnych talii w całość, nie mieściły się one do pudełek, w których zwyczajowo są przechowywane i sprzedawane. Ja i Ewa, nasze skrzyżowane spojrzenia, niedowierzanie, nasze miny – bezcenne. Zaczęło się kombinowanie, co zrobiłyśmy źle? Może karty poprzyklejały się do siebie i jest zwyczajnie zbyt dużo w talii. Może coś źle policzyłyśmy? Może karty powtarzają się w danej talii. Liczenie, sprawdzanie, w końcu odmierzanie linijką centymetrów składających się na wysokość talii.
Po dłuższej chwili konsternacji, WIEMY! Poszczególne karty składające się w talie, są zbyt grube, nie mieszczą się do pudełek bo użyto do druku papieru o większej gramaturze, czyli zwyczajnie grubszego.

Jedziemy wściekłe do drukarni i co słyszymy… Nie, no papier ten sam, pewnie zawilgotniał bo zima szaleje i na zmianę hurtownie papieru atakuje mróz lub odwilż.
Okazało się, że użyto innego papieru, nieznacznie grubszego i pan drukarz miał nadzieję, że nie robi to różnicy, wręcz odwrotnie, grubszy papier to przecież lepsza jakość produktu, który ma długo służyć jako narzędzie do pracy coachingowej i trenerskiej.

Jaki z tego motał?
Nie zawsze więcej znaczy lepiej!
W przypadku narzędzia „Metamorfozy Świadomości™”, to mniej znaczy więcej!

 

Przykład nietypowego użycia

Ewa

  • Układanie bajki, w którą każdy wplata wylosowane słowo lub pytanie z Metamorfoz Świadomości™.
  • Budowanie królestw szczęścia i smutku złożonych z kart z każdej z talii Metamorfoz Świadomości™ od Potęgi Wartości™, przez Głębie Emocji™, Siłę Kompetencji™ w oparciu o istniejący Bezmiar Przekonań™, po kluczowe pytania z talii Inspirujące Pytania™.

Marzena

  • Kalambury pokazywane: uczestnik za pomocą mimiki i mowy ciała musi przedstawić hasło z wylosowanej karty. Nie może się przy tym odzywać. Można grać drużynowo i/lub pojedynczo.

  • Budowanie domków z kart

  • Nauka języka angielskiego i/lub polskiego
  1. Jakich innych narzędzi używam?

Ewa i MarzenaBywa, że nasi klienci rysują, malują, wydzierają i kleją. Używamy kredek, kartek, pisaków, plasteliny, marszu, lasu i przestrzeni. Bawimy się z klientami obrazem i słowem. Mamy też w swoim arsenale coachingowo – trenerskim klocki, kolorowy papier, kapelusze i maski. Używamy powszechnie stosowanych w tym fachu tabel, wykresów, testów, kwestionariuszy, książek. Prowokujemy, mobilizujemy, trzymamy za słowo… Każdy element, służący klientowi jest cenny!

 

Jakie jest moje marzenie?

Ewa – Stworzyć przestrzeń dla autorskiej metody coachingu na SUP’ach na otwartej przestrzeni zatoki Puckiej i morza.

MarzenaMarzy mi się aby swobodnie, odważnie, bez obaw, rozmawiać ze wszystkimi o wartościach i emocjach. Abyśmy chcieli zadawać pytania i słuchać odpowiedzi na nie ze zrozumieniem. Wierzę, że świadomość ograniczających nas przekonań i praca nad zmienianiem ich w przekonania wspierające, daje nam szansę na bycie kompetentnymi partnerami, pracownikami, rodzicami, dziećmi.

Moją nadrzędną wartością jest spokój, ten wewnętrzny i zewnętrzny, nie ma tutaj absolutu ale marzę i na ile potrafię, realizuję swój cel.

Tutaj można zobaczyć i kupić karty Ewy i Marzeny:

https://www.gadzetytrenera.pl/szukaj?query=metamorfozy

siła kompetencji